Odkrywamy Europę z drugoklasistami – lekcja pierwsza
Treść
Prowadzący:
Franek Łabuda
Patryk Zięba
Michał Nowak
Gabriel Młynarczyk
W październiku uczniowie klasy drugiej mieli okazję uczestniczyć w fascynujących zajęciach z cyklu "Jestem Europejczykiem". Celem tych zajęć było przybliżenie najmłodszym uczniom podstawowych informacji o naszym kontynencie, jego różnorodności i wartościach, a także znaczeniu współpracy i jedności w ramach Unii Europejskiej.
Pierwsze zajęcia rozpoczęły się od pytań wprowadzających:
- Czy wiedzą coś o Europie?
- Czy interesują się geografią?
- Czy znają jakieś państwa europejskie?
- Czy znają jakieś ciekawostki o Europie?
Dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, opowiadając o znanych im krajach, zabytkach czy osobliwościach związanych z naszym kontynentem.
Następnie, uczniowie obejrzeli krótki film edukacyjny zatytułowany "Kazio i Europa". Po projekcji filmu, dzieci miały okazję zadać pytania dotyczące niezrozumiałych fragmentów. Była to również okazja do sprawdzenia ich uwagi i zrozumienia materiału poprzez zadanie kilku pytań:
- Jaka jest najdłuższa rzeka w Europie?
- Ile jest państw w Europie?
- Jakie jest największe i najmniejsze państwo?
- Czym zajmuje się Unia Europejska?
Kolejnym punktem zajęć było odsłuchanie hymnu Unii Europejskiej - "Ody do radości". Dzieci z zainteresowaniem słuchały utworu, poznając symbolikę i znaczenie tego hymnu.
Po odsłuchaniu hymnu, ponownie zapytaliśmy uczniów, czy znają kogoś sławnego lub znajomego z innego kraju. Wiele dzieci z zapałem opowiadało o swoich międzynarodowych znajomościach i osobach, które podziwiają.
Ostatnią częścią zajęć było odczytanie ciekawostek o Europie oraz rozwiązanie quizów przygotowanych na platformie JetPunk. Dzieci aktywnie uczestniczyły w quizach, wykazując się zdobytą wiedzą i entuzjazmem do dalszego zgłębiania tematów związanych z Europą.
Uczestnicy zajęć z zainteresowaniem i zaangażowaniem podeszli do każdego etapu lekcji, co potwierdza, jak ważne jest wprowadzanie różnorodnych, interaktywnych metod nauczania w młodszych klasach.