Przejdź do treści
Slider MZS 6
Slider 1
Slider 2
Przejdź do stopki

Niech żyje Król!

Niech żyje Król!

Treść

Koronacja Karola III i Kamili – ceremonia koronacyjna króla Karola III z dynastii Windsorów i jego małżonki Kamili odbyła się 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Była to pierwsza koronacja monarchy brytyjskiego w XXI wieku, oraz czterdziesta w kolejności, która miała miejsce w Opactwie Westminsterskim (od 1066 roku).

Poprzednia koronacja odbyła się w Wielkiej Brytanii 2 czerwca 1953 roku, a więc niemal 70 lat temu. Obecny król, Karol III miał wówczas cztery lata. W momencie wstąpienia Elżbiety II na tron Karol został automatycznie następcą brytyjskiego tronu i uzyskał tytuł księcia Kornwalii, a w 1958 roku - w wieku 10 lat - został księciem Walii.

Koronacja Elżbiety II była pierwszą koronacją brytyjskiego monarchy transmitowaną przez telewizję. 
W Wielkiej Brytanii transmisję z koronacji Elżbiety II oglądało wówczas w telewizji 27 mln Brytyjczyków (11 mln słuchało transmisji radiowej z koronacji). 

Karol III panowanie rozpoczął 8 września 2022 roku, w dniu śmierci Elżbiety II, jego matki i najdłużej panującego w historii Wielkiej Brytanii monarchy (Elżbieta II była królową przez ponad 70 lat).

6 maja Londyn i świat są świadkami koronacji nowego króla.

Karol III włożył na głowę koronę Świętego Edwarda - nie jest to jednak oryginalna korona, używana od XI wieku, lecz jej kopia z 1661 roku (oryginał został stopiony po ścięciu Karola I Stuarta w 1649 roku, gdy Anglia, na krótko, stała się republiką). Korona ozdobiona jest 444 półszlachetnymi kamieniami - 
w tym brylantem Druga Gwiazda Afryki, wyciętym z największego diamentu, który kiedykolwiek znaleziono na świecie.

Karol III został królem Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej tworzących Zjednoczone Królestwo, ale będzie też królem 13 innych państw wchodzących w skład Commonwealthu (brytyjska Wspólnota Narodów). Karol III jest więc m.in. tytularną głową państwa m.in. w Kanadzie, Jamajce, Australii, Nowej Zelandii, Papui Nowej Gwinei czy na Wyspach Salomona.

Z tej okazji zapraszamy do przeglądnięcia kilku prac uczniów klas 6 – 8, które znajdują się w zakładce PREZENTACJE.

382510