Pierwszy dzień wiosny w MZS nr 6
Treść
21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa – święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.
Uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi Światowego Dnia Zespołu Downa umieszczonymi m.in. na gazetce SU.
Kolorowe skarpetki, to symbol solidaryzowania się z chorymi, dlatego 21 marca na naszych stopach królowały wielobarwne i nie do pary skarpetki.
Każda z nich zwracała uwagę na dodatkowy, 21 chromosom...
A może już wkrótce każdą czeka niesamowita przygoda jak z książek Justyny Bednarek...?
21 marca to także zwyczajowy pierwszy dzień wiosny, z tej okazji postanowiliśmy połączyć motyw piegów, tych „od słońca” oraz tych „od Brzechwy” i stworzyć namiastkę akademii w naszej szkole.
Większość z nas zapewne oglądała film pt. „Akademia pana Kleksa”, wersję sprzed 40 lat czy sprzed roku. Ciągle słuchamy piosenek ze ścieżki dźwiękowej z Brodką, Sochacką, Rojkiem, Kamińskim, Bedoesem, Sokołem czy Sanah. Z lekturą co roku spotykają się uczniowie klas czwartych, dlatego w pierwszym dniu wiosny wykorzystaliśmy książkowy motyw piegów.
„Zdaniem pana Kleksa nie może być nic piękniejszego niż duże, czerwone lub żółte piegi.
- Piegi znakomicie działają na rozum i chronią od kataru – zwykł mawiać do nas pan Kleks.
Dlatego też, jeżeli któryś z uczniów wyróżni się podczas lekcji, pan Kleks uroczyście wyjmuje z tabakierki świeży, nieużywany jeszcze pieg i przytwierdza go do nosa takiego szczęściarza, mówiąc:
- Noś ją godnie, mój chłopcze, i nigdy jej nie zdejmuj, jest to bowiem najwyższa odznaka, jaką możesz sobie zdobyć w mojej Akademii.”
Zabawa polegała na tym, że zamiast plusów za aktywność na lekcjach, nauczyciele wręczali piegi.
W każdej klasie uczniowie z największą ilością kolorowych kropek na nosie otrzymywali „piegi do zjedzenia”, a wszyscy aktywni pozytywne wpisy, bo piegowaty znaczył aktywny i zaangażowany.