Przejdź do treści
Slider MZS 6
Slider 1
Slider 2
Przejdź do stopki

Ziemia Śląska

Ziemia Śląska

Treść

W dniach 11-12 maja klasa 8a i 8b wraz z wychowawcami odwiedziła Ziemię Śląską.

Wczesnym rankiem uczniowie wyruszyli autokarem w kierunku Wadowic - do Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II – tj. miejsca, w którym się urodził, spędził swoje dzieciństwo. Ponadto, podczas zwiedzania nasi uczniowie pogłębili wiedzę na temat pontyfikatu Jana Pawła II.

Następnym etapem wycieczki był zamek w Pszczynie. Piękne wnętrza, a w szczególności uzbrojenie z okresu od XVI po początek XX wieku wywarły niesamowite wrażenie na uczniach. Punktem kulminacyjnym było zwiedzenie największego z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady – Auschwitz-Birkenau. Podczas pobytu na terenie obozu młodzież w skupieniu słuchała tragicznej historii dotyczącej mężczyzn, kobiet jak również dzieci, którzy stracili tam swoje życie.

Kopalnia Guido – zjazdem szolą górniczą na poziom 320 rozpoczął się drugi dzień podróży. Podziemna wędrówka wzbogacona górniczymi informacjami dotyczącymi pracy górników, zagrożeń pracy pod ziemią, a także działanie potężnych maszyn do urabiania skał i węgla był tylko początkiem dalszych wrażeń.

Kolejnym etapem podróży była zabytkowa wieża antenowa, będąca dziś najwyższą drewnianą budowlą w Europie, czyli radiostacja w Gliwicach. Na miejscu wychowankowie naszej szkoły dowiedzieli się szczegółowo o tzw. „prowokacji gliwickiej”.

Na zakończenie uczniowie udali się do Planetarium w Chorzowie. Tam pogłębili wiedzę z astronomii, geofizyki m.in. uczestniczyli w warsztatach astronomicznych, geofizycznych, a także seansie pt. „Do krańców wszechświata”.

Dwa dni dostarczyły nie tylko niesamowitych emocji, ale także umożliwiły pogłębienie wiedzy religijnej, historycznej, fizycznej, geograficznej, astronomicznej, ale także umożliwiły integrację grupy rówieśniczej. Wszyscy uczniowie w wyśmienitych humorach bezpiecznie wrócili do domu.

406455