Przejdź do treści
Slider MZS 6
Slider 1
Slider 2
Przejdź do stopki

Dzień Św. Patryka

Dzień Św. Patryka

Treść

W minionym tygodniu członkowie Klubu Europejskiego zaakcentowali dzień wspomnienia św. Patryka, patrona Irlandii. Dzień Świętego Patryka znany jest niemal na całym świecie i obchodzony w rożnych zakątkach globu. To irlandzkie święto obchodzone jest zawsze tego samego dnia. Jest to data związana ze śmiercią patrona Irlandii. Święto przypada na 17 marca. W ten dzień składa się hołd Patrykowi urodzonemu w 385 roku w Brytanii. Chłopiec według legend został porwany i sprzedany do Irlandii, gdzie miał zajmować się wypasaniem owiec. Przez wiele lat ciężkiej pracy został natchniony przez Boga, dzięki czemu uciekł z rąk porywacza. W podzięce Patryk miał za zadanie nawrócić wszystkich pogan w Irlandii na chrześcijaństwo. Natchniony miał studiować teologię, co miało go uczynić w przyszłości biskupem. Prowadził działalność misyjną i nawracał ludzi. Wprowadził także formę działalności kościelnej. Według legend Święty Patryk przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.

Dzień Świętego Patryka dla Irlandczyków to święto narodowe. Tego dnia mają wolne od pracy, a to pozwala im świętować od samego rana, do późnego wieczora. Do Dublina zjeżdżają się tysiące turystów, którzy biorą udział w licznych pochodach i paradach. Podczas nich możemy zobaczyć oryginalne przebrania i stroje z obowiązkowym zielonym elementem. Popularne jest, aby kolorować rzeki na zielono oraz podświetlać znane budynki czy mosty na zielono i to nie tylko w Europie, ale również w USA, gdzie Irlandczycy także akcentują swoją kulturę. Ciekawostką jest, że nawet woda w fontannie przed Białym Domem w stanie Waszyngton w USA oraz wodospady Niagara są barwione na zielono.

W tym roku nawet przedszkolaki miały okazję poznać legendę Św. Patryku. Ósmoklasistki z Klubu Europejskiego przygotowały i przeprowadziły zajęcia kulturowe, podczas których dzieci dowiedziały się jak wygląda flaga Irlandii, poznały małego skrzata o imieniu Leprechaun, który, jak głosi legenda, ukrywa złoto na końcu tęczy oraz potańczyły do dźwięków irlandzkiej muzyki.

Klasy pierwsze, druga i trzecia również uczestniczyły w lekcjach pokazowych tym razem przygotowanych przez uczennice klasy 5a i 7. Na lekcji języka angielskiego dzieci obejrzały prezentacje, dowiedziały się o życiu patrona Irlandii, obchodach tego dnia na świecie oraz o znaczeniu trójlistnej koniczyny. Podczas wspólnej zabawy wzbogacili słownictwo o nowe wyrazy w języku angielskim.

Pozostali, młodsi członkowie Klubu, tradycyjnie przygotowali polsko i angielskojęzyczne projekty językowe, które obecnie można obejrzeć na wystawce Klubu Europejskiego, a starsi pracowali nad prezentacją multimedialną.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz prezentacji.

495101